- Published on
- views・
ADAC 2024 Gyermekülés Teszt: Meglepetések és Sokkoló Eredmények
- Authors
- Name
- lombosmonika
- https://x.com/MonikaLombos
Intro
Mi az az ADAC teszt? Mi az a Svéd Plus teszt? És az ECE R129/03? ECE R44/04? Talán az ADAC egy kicsit ismerősen hangozhat, de a nagy többségnek sajnos általában a többi nem sokat mond. Ha van 5 perced, mindenképp olvasd el miért fontosak ezek mind, hiszen a gyermeked élete múlthat ezen. Miért?
Mert 2024-ben még mindig ott tartunk sajnos, hogy az egyik ADAC által tesztelt autósülés frontális ütközési tesztek során kiszakadt az ISOFIX bázistalpból és kirepült a járműből. Durván hanzik? Az is...
A babakocsi választása nem egyszerű feladat, de a német ADAC és a svéd Plus teszt nagy segítség lehet. Amikor egy család autós ülést választ, a felmerülő igények általában hasonlóak és kategorizálhatók. Azt szeretnénk, hogy a gyerekülés elsősorban biztonságos, kényelmes, tartós, praktikus legyen, és ne kerüljön egy vagyonba.
This post contains affiliate links. If you click on these links and make a purchase, I may earn a commission at no extra cost to you. This helps support my blog and allows me to continue providing content. Thank you for your support!
Fontos megjegyzés
Talán az egyik legmeglepőbb tény a szülők számára, hogy a gyermeküléseknek van lejárati idejük, amit 'lejárati időszaknak' neveznek. Ez a lejárati idő azért létezik, mert a gyermekülésekben használt anyagok öregszenek, ami idővel megváltoztatja viselkedésüket. A műanyag tökéletes példája ennek, amely az idő múlásával merevebbé válik, és előfordulhat, hogy nem nyeli el úgy az ütközési erőket, ahogy kellene. Ezért fontos, hogy mindenki figyelembe vegye ezt, amikor használt autósülést vásárol. Habár a biztonságos autósülés vásárlása egyértelmű kellene legyen, sokan túlontúl költségesnek ítéleik meg és nagy erőkkel igyekeznek nem gondolni arra, hogy még költségesebb a biztonság kompromittálása, amikor gyermekeink jólétéről van szó az autós utazások során. Illetve nem utolsó tény, hogy 2024-ben ADAC tesztelt 'baba/Age Group0' autós ülések között van olyan ülés, ami bőven az anyagilag megengedhető kategóriába esik. Egy másik érdekes tény, hogy ha egy család harmadik gyermeket vár, nagyon valószínű, hogy az elsőként vásárolt autósülés hordozó már nem lesz megfelelő, mivel lejárati ideje valószínűleg lejárt. A legegyszerűbb módja ennek kezelésére az, hogy emlékeztetőt állítunk be a naptárunkban az autós ülés vásárlásakor, amely emlékeztet minket, amikor az ülés lejárati ideje közeleg. Ha mégis használt autósülést szeretnél vásárolni, fontos, hogy távolítsd el a huzatot, ellenőrizd a vásárlás évét, és keresd meg a gyártási évet az ülésen bármilyen látható sérülés jeleit keresve. Mindazonáltal, amikor használt ülést vásárolsz, soha nem lehetsz teljesen biztos abban, hogy az autó, amelyben korábban használták, részt vett-e akár egy kisebb balesetben is, ami befolyásolhatja az ülés jövőbeli teljesítményét egy potenciális valós ütközés során.
Milyen tanúsítványok és tesztek léteznek a gyermekülések számára?
ADAC Teszt
Az ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) egy német autóklub, amely nagy megbecsülésnek örvend. Ez a klub különböző teszteket végez, beleértve a gyermekülések tesztelését is, hogy segítsen a szülőknek eligazodni a rengeteg elérhető lehetőség között. A biztonság, az ergonómia, a gyártás során felhasznált anyagok és a könnyű tisztíthatóság a fő kritériumok között szerepelnek, amelyeket ezekben a tesztekben értékelnek. Ezen jellemzők pontszámainak átlagolásával egy 1,5 és 5,5 közötti értékelés nyerhető.
Plus Teszt (Sweden)
A VTI és az NTF (Nemzeti Közlekedésbiztonsági Társaság) 2009-ben vezette be Svédországban a Plus tesztet. A Plus teszt különösen szigorú tesztkövetelményeket állít fel, és egy további teszt, amely önkéntes az autósülés gyártók számára. A tesztprotokoll 2023-as frissítése óta egyetlen előre néző autósülés sem vehet részt a teszten. A Plus teszt alapgondolata az, hogy egyetlen gyermek sem szenvedhet veszélyes vagy életveszélyes sérülést egy ütközés miatt egy Plus teszt által ajánlott autósülésben.
ECE R44/04 Szabvány
Az ECE R44/04 a régebbi európai minősítési szabvány, amelyet az ECE R129 i-Size szabvány vált fel. Az ezzel a tanúsítvánnyal rendelkező gyermekülések még használhatók, de az új gyermekülések csak az új szabvány (R-129) szerint lesznek jóváhagyva, mivel az ECE R44/04-et 2024 szeptemberétől kivonják.
Ebben a szabványban még nem tesztelték oldalsó ütközésekre az autós üléseket és a gyermek súlya alapján kategorizáltak.
i-Size (ECE R129) Standard
Az új Európai Uniós szabvány fokozatosan felváltja az ECE R44 szabványt. Az i-Size szabvány szigorúbb biztonsági követelményeket ír elő, beleértve az oldalsó ütközési teszteket és az ISOFIX használatának kötelezővé tételét.
2013 júniusában lépett életbe az i-Size ECE R129 szabvány, amely új szintre emelte a gyermekülések biztonságát. Az új szabályozás kötelező biztonsági követelményeket állít fel a gyermekülések számára, nagyobb védelmet nyújtva egy baleset esetén. Bizonyos biztonsági elvárások, amelyeket ma alapvetőnek tartanak, nem voltak kötelezőek az ECE R44/04 szabvány szerint, amely 2005 óta van érvényben. A gyártók választhattak, hogy beépítik-e ezeket a fejlett védelmi intézkedéseket, vagy megelégednek-e az alapminőséggel.
Az új szabvány szükségessé vált a régi szabvány hiányosságai és az autógyártás, a gyermekülés tervezés és a biztonsági technológia fejlődése miatt, amelyek lehetővé és szükségessé tették.
Miért hozták létre az új i-Size szabványt? röviden: az emberi hiba (= szülői hiba) elkerülése
Túl sok gyermek halt meg autóbalesetben. A gyermekhalálozások vezető oka az autóbaleset. Bár a gyermekhalálozások száma csökkent, Európában az R129-es szabvány bevezetéséig még mindig 10 gyermek halt meg az utakon hetente, és körülbelül 1150 sérült meg. (Források: WHO (2007), EEVC Munkacsoport 18 Jelentés (2006. február). Felmérés 12 európai országban a 0–14 éves gyermekek körében (2003)). Azóta a statisztika sokat javult. A 0-12 hós gyermekek halálozási aránya a legalacsonyabb a többi korcsoporthoz képest, és az elmúlt évtizedben a halálozási arány is a legnagyobb mértékben csökkent minden korcsoport közül. A gyermekek közúti halálozásainak abszolút száma 2011 és 2020 között 47%-kal csökkent, 733 halálesetről 2011-ben 386 halálesetre 2020-ban Az EU-ban. Mivel a közúti halálozások száma kevésbé gyorsan csökkent, relatív részarányuk kissé csökkent. A gyermekek csoportján belül a legnagyobb csökkenés a 5–9 éves korcsoportban volt megfigyelhető. Közlekedési mód szerint a gyermekek nagyon magas halálozási arányt mutattak a legveszélyeztetettebb közlekedési módok között: a gyermekek 32%-a gyalogos, 13%-a kerékpáros volt. Ezek az adatok az EU átlagai, de számos EU-országban sokkal magasabb százalékok találhatók. Romániában és Görögországban a gyermekhalálozások több, mint felét gyalogosok tették ki. Hollandiában a gyermekhalálozások 47%-a kerékpáros volt. A gyermekek és az összes halálozás százalékos arányának különbsége tükrözi a gyermekek mobilitási viselkedését. link: https://road-safety.transport.ec.europa.eu/document/download/7f00b402-9aa2-44c7-b3c0-aaa6f81e0abd_en?filename=ff_children_20220706.pdf
ISOFIX szükséges, mivel sok gyermekülést helytelenül telepítenek. A gyermekülés biztonsági övének megfelelő rögzítése túl hosszadalmas és bonyolult lehet sok szülő számára, aminek következtében 27%-uk helytelenül telepíti az ülést. A legjobb megoldás az ISOFIX. A helytelen telepítés aránya ISOFIX üléseknél csak 4%. Az új i-Size ECE R129 szabvány előírja, hogy a gyermekülések ISOFIX-kompatibilisek legyenek, mivel a szabvány kötelezővé teszi az ISOFIX használatát. Az ISOFIX használata azonban nem jelenti azt, hogy biztonságosabb maga az autós ülés, mint az öv helyes használata. Probléma még, hogy sook régebbi autóban nincs ISOFIX. Bár az ISOFIX egyre gyakoribb az 2006–2007 után gyártott autókban. Azonban az 2011 januárjától gyártott autókban az ISOFIX alapfelszereltség.
ÖAMTC Teszt
Az osztrák autóklub tesztje, hasonlóan az ADAC-hoz, több szempont alapján értékeli a gyermeküléseket, például biztonság, kezelés, ergonómia és környezeti szempontok.
Legjobb autós ülések babáknak 2024-ben az ADAC alapján
A legfrissebb gyermekülés értékelésben (2024) az ADAC 24 ülést értékelt szigorúan biztonság, használhatóság, ergonómia és szennyezőanyag szintje alapján. Míg minden méretkategóriában vannak elismerésre méltó modellek, két ülést 'nem kielégítő' minősítéssel értékeltek a szennyezőanyag szennyezés miatt.
24 gyermekülést teszteltek különböző méretekben,
Babák számára a Nuna Pipa urbn 1.6-tal, a Cybex Cloud G i-Size Base G-vel 1.8-cal, a Lionelo Astrid i-Size Astrid i-Size Base-szal 1.8-cal, és az Avionaut Cosmo IQ Base 2.0 C Base-szal 2.0 ADAC eredménnyel.
Legrosszabb autós ülések 2024-ben az ADAC alapján
A Silver Cross Discover i-Size huzatanyaga DPHP szennyezőanyagot tartalmaz, amely károsíthatja a pajzsmirigyet és az agyalapi mirigyet. A biztonsági kategóriában ez az ülés csak kielégítő minősítést kapott, és a szennyezőanyag tartalom rossz értékelése magyarázza az ADAC 4.8-as értékelését.
A második 'hiányos' minősítést kapott ülés, a Peg Perego Viaggio Twist + Base Twist, teljesen megbukott egy frontális ütközésnél, ami azt jelenti, hogy akut sérülésveszélyt jelent a gyermek számára: ütközés esetén az ülés kirepül a járműből! A súlyos biztonsági hibák miatt az ADAC semmiképpen sem javasolja a Peg Perego Viaggio Twist + Base Twist használatát. Ezenkívül a huzatanyag is szennyezett, ami az ADAC 5.5-ös értékelését eredményezte. Az ott kimutatott égésgátló TCPP-t rákkeltőnek gyanítják.
Videó a frontális ütközési tesztről a Peg Perego Viaggio Twist + Base Twist üléssel
I hope you've enjoyed this review. Let's get strollin'...
Accessories
No accessories available.